Owijarki stretch są niezastąpione w magazynach i logistyce, bo pozwalają zabezpieczyć ładunki na paletach szybko, skutecznie i tanio. Ale jak wybrać między owijarką automatyczną a półautomatyczną? Każda ma swoje zalety i wady. Sprawdź zatem, co je charakteryzuje i różni.
Niezależnie od branży, sposób owijania palet wpływa na ich bezpieczne i szybkie pakowanie, co z kolei przekłada się na oszczędność czasu i minimalizację strat. W tym celu stosuje się owijarki stretch, które pozwalają na stabilne i estetyczne zabezpieczenie towarów. Znaczenie ma jednak wybór odpowiednich materiałów. Jakich?
Folia stretch to podstawowy materiał używany do zabezpieczania palet i ich owijania. Dzięki swojej rozciągliwości i wytrzymałości, folia chroni ładunek przed wilgocią, kurzem czy uszkodzeniami mechanicznymi. Istotne jest, by folia była odpowiednio dobrana – jej rozciąg, grubość oraz szerokość muszą być dostosowane do charakteru pakowanych towarów.
Co więcej, każda owijarka stretch powinna być wyposażona w odpowiednie mechanizmy, które pozwalają regulować naciąg folii, zapewniając stabilne i trwałe zabezpieczenie. To właśnie dzięki takim funkcjom możliwe jest bezpieczne i szybkie pakowanie.
Owijarka tego typu to urządzenie, które wymaga większego zaangażowania operatora w porównaniu do modeli w pełni zautomatyzowanych. Operator musi ręcznie przymocować folię do palety, uruchomić maszynę i odciąć ją po zakończeniu procesu. Dzięki stołowi obrotowemu oraz różnym programom pracy, proces owijania jest szybki i efektywny.
Dodatkowo owijarki te często posiadają regulowany hamulec rozciągu folii, co pozwala dostosować napięcie folii do specyficznych wymagań ładunku, a ich głowica zapewnia równomierne i precyzyjne nałożenie materiału.
Polecane owijarki z tej kategorii to m.in. C-One Base (wyposażona w maksimum funkcji, programów owijania oraz opcji wyposażenia) i C-One Biforis (posiada specjalne wycięcie w stole obrotowym dopasowane do wózków widłowych).
Owijarka automatyczna to zaawansowane urządzenie, które w pełni usprawnia proces owijania palet. Owijarka posiada funkcje takie jak bezobsługowe rozpoczęcie, realizacja i zakończenie pakowania, w tym również odcinanie folii stretch po zakończonym cyklu. Operator jedynie umieszcza paletę w odpowiednim miejscu lub inicjuje pracę maszyny.
Dzięki możliwości ustawienia różnych programów owijania, urządzenie można dostosować do specyficznych potrzeb pakowania.
Popularne owijaki tego typu to m.in. model Cyklop CTR 2000 (może osiągać wydajność do 150 ładunków / h.) oraz Messersi Saturno (wózek może korzystać z rolek z folią ważących nawet do 18 – 20 kg).
Jeśli chcesz zoptymalizować proces pakowania, zapewniając maksymalny komfort i precyzję, warto rozważyć model automatyczny. Umożliwia on łatwe owinięcie towarów dzięki w pełni zaprogramowanemu systemowi, który precyzyjnie nakłada każdy arkusz folii, jednocześnie dostosowując docisk do rodzaju ładunku.
Z kolei owijarka półautomatyczna to idealne rozwiązanie dla firm we wstępnej fazie rozwoju. Jest prostsza w obsłudze, a jednocześnie pozwala na skuteczne owijanie towarów.
Potrzebują Państwo nowoczesnej owijarki, która zminimalizuje zużycie stretchu w magazynie? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w którą bez wątpienia warto zainwestować. Znajdziecie Państwo w niej urządzenia dla najbardziej wymagających o różnych gabarytach.
Szukasz maszyny do owijania palet?
Nasz ekspert dobierze rozwiązanie dla Twojej firmy